Hlavní stránka

Návštěvou do Zelowa

Email Tisk PDF

U příležitosti připomenutí 100 let od návratu reemigrantů ze Zelowa do Zábřeha jsme chtěli poznat jak a kde žili čeští emigranti, příslušníci českobratrské církve a pevní ve víře. Jsou pro nás do dnešní doby velkým vzorem svým přesvědšením, vytrvalostí a schopností přečkat útlak, kterému čelili od Bílé hory po vznik České republiky, která jim vytvořila podmínky pro možný návrat do vlasti otců. Jejich návrat byl splněním snu, který nebyl dopřán Komenskému – opět žít ve své svobodné vlasti.

 

 

V sobotu 4.března 2023 bylo 14 členů zábřežského sboru přivítáno prostorách zelowského reformovaného evangelického sboru farářem Tomaszem Pieczkem a předsedkyní krajanského spolku Sdružení Čechů v Polsku Wierou Pospiszyl. S nimi jsme na dálku návštěvu sjednávali. Nejdříve jsme se vydali na prohlídku pro evangelický sbor významná místa, včetně nřbitova. Bylo zvláštní vidět na většině náhrobků česká příjmení, která známe z našeho města. Po návratu nás čekalo setkání se členy místního sboru ve velmi pěkných prostorách. Došlo na představení místního i zábřežského sboru, zpěv i chutné občerstvení.

V neděli jsme se zúčastnili bohoslužeb, aktivně při čtení Písma a zpěvem písně Posila na cestu. Zaujal nás úžasný interiér kostela, který byl vybudován českou komunitou před téměř dvěma sty lety. Na závěr jsme si prohlédli muzejní výstavku v horním patře kostela.

Návštěva v Zelowě proběhla ve velmi srdečné atmosféře a byla velice poučná. Fotoreportáž je připravena ke shlédnutí na odkazu: https://standamel.rajce.idnes.cz/Zabrezsti_v_Zelowe_2023/

Aktualizováno Neděle, 12 Březen 2023 10:11  

Kontakt

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Zábřehu
U Vodárny 545/2
789 01  Zábřeh

E-mail: zabreh(a)evangnet.cz

IČO: 449 40 068
Číslo účtu: 2102308187/2010

více ...

O www

V záhlaví stránky jsou použity elektronické obdoby grafických koncovek z Evangelického zpěvníku vydaného Synodní radou ČCE, Baden, 1979. Autorem původních předloh je Jaroslav Šváb.

Copyright © 2013 FS ČCE Zábřeh | webmaster: Mgr. Filip Matějka