Rok 1983

Rok  1983

Alianční týden

Modlitební ekumenické shromáždění se konala čtyřikrát. Při nich opět sloužili kazatelé církví: ČCE P. Dvořáček, J. Ondra ; CČSH Jan Drápal a adventistů s.d.  V. Vurst. Opět jsme se přidrželi připraveného programu aliance.

Den dětí

Letošním hostem při Dnu dětí byl dřívější farář Jan Trusina. Sbor se opět rád sešel se svým dřívějším kazatelem, který zde zanechal svou výraznou stopu. Dětí se sešlo dopoledne 18, na odpoledním programu 23 (i z Moravské Třebové).

Blahoslav Matějka výpomocný kazatel

Při dubnové schůzi staršovstvo doporučilo rozhodnutí br. Blahoslava Matějky pro službu výpomocného kazatele. Projde kurzem a zkouškou u Synodní rady. Jeho služby využije náš sbor, ale i sbory v okolí zejména v době administrace v Hrabové a výpomoci v Červené Vodě a Písařově.

Výlet dětí

Při výletu dětí s tradičním programem se zúčastnily vedle 14 dětí ze Zábřeha také 4 děti z Hrabové (díky aktivitě vikáře P. Dvořáčka).

Husova slavnost

Ekumenické setkání k památce upálení M.J. Husa se tentokrát konalo v kostele CČSH. Kázal far. J. Ondra, liturgii vedl far. Jan Drápal.

Úmrtí faráře Antonína Balabána

19. července se konal pohřeb někdejšího zábřežského faráře Antonína Balabána, který od odchodu ze Zábřehu žil se svou manželkou u dcery Květy Pfannové ve Sněžném. V Zábřehu působil v letech 1945 – 1961. Napsal knihu vzpomínek, kterou jeho děti vydaly knižně. Ze sboru se pohřbu zúčastnila skupina vděčných členů.

Slavnost v Hrabové

2. října jsme se zúčastnili ve větším počtu sborové vzpomínkové slavnosti k 50.výročí vzniku hrabovského sboru. V jeho rámci zahrál a zazpíval orchestr a pěvecký sbor z Prahy- Salvátora pod vedením far. R. Schillera a jeho manželky (rodiče manželky místního vikáře Kateřiny Dvořáčkové).

Shromáždění okolních sborů

Tradiční setkávání ve sboru v Lanškrouně jsme rozšířili na setkání okolních sborů ( + sbor v Horní Černé a Hrabové). 30. října jsme společně vyslechli přednášku far. Rost. Chlubny z Prostějova: „O Martinu Lutherovi“ (k výročí reformace). Rozhodli jsme se napříště v mezioborových setkáních pokračovat.

Stavební opravy

Pracovali jsme během celého roku na opravě fasády. Protože lešení jsme měli jen na polovinu obvodu sborového domu, museli jsme nejprve zcela dokončit polovinu opravy střechy a fasády, pak je přestavět na druhou polovinu. Nátěr speciální fasádní barvou nám provedl Okresní stavební podnik v Zábřehu. Dokončeno bylo také sociální zařízení. 6.prosince byla dovezena a osazena plastika nad vchodem do sborového domu s emblémem naší církve : Bible s kalichem. Vytvořili ji architekti Pavel Poličanský a Petr Trmač. Osobně ji na fasádu sborového domu připevnili. Pomáhali jim Matějka a Musil.

Podrobnější údaje o stavebních pracích lze nalézt v Zápise z výročního sborového shromáždění z 26.2. 2004 bod: opravy.

Různé

• Z řady našeho sboru odešli: 28.4. měl pohřeb Jan Nevečeřal; 1.6. byl pohřben Karel Hart (složitá situace 2 rodin); 12.9. pohřeb Bronislavy Pospíšilové; 17.10. pohřeb Marie Olexové; 6.12. Josef Jáně Sudkov

• Presbyterní konference společně s mládeží se konala 22.11. v Javorníku. Účast ze Zábřeha 6.  Přednášel far. J. Gruber: „Evangelizace dnes, setkání s Kristem“.

• Při postních pobožnostech kázali: P. Dvořáček, B. Polívka, S. Tůn,  při adventních pobožnostech kázali: B. Polívka, P. Sikora, J. Voborník.